Jak na sytuację kobiet na europejskich rynkach pracy wpłynęła pandemia? Nowa publikacja

fot. Bagir Bahana / Unsplash

Celem opracowania była ocena sytuacji kobiet na rynku pracy w Polsce w czasach pandemii COVID-19. Autorka pokazała jak podczas pandemii zmieniły się podstawowe wskaźniki rynku pracy, struktura pracujących według sekcji PKB, powody absencji w pracy i powody podejmowania pracy zdalnej. 

Na podstawie przeprowadzonych analiz autorka uznała, że kobiety w większym stopniu niż mężczyźni odczuły skutki pandemii. W pierwszych dwóch kwartałach 2020 r. nastąpił spadek wskaźnika zatrudnienia w przypadku obu płci, jednak tempo zmian było większe w przypadku kobiet. W I i II kwartale 2020 r. nastąpił spadek stóp bezrobocia wśród kobiet, mogło to być jednak spowodowane zwiększeniem się liczby biernych zawodowo kobiet w tym okresie. W III kwartale 2020 r. stopa bezrobocia wśród kobiet wzrosła, co mogło wynikać m.in. z zakończenia się procedur związanych ze zwolnieniami, które były rozpoczęte w poprzednich miesiącach. Kryzys pandemiczny uderzył w sfeminizowane sektory gospodarki. Przed wybuchem pandemii COVID-19 prawie 40% wszystkich pracujących kobiet w Polsce było zatrudnionych w 6 sektorach, które są najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami kryzysu pandemicznego, a w aż 4 z nich kobiety stanowiły ponad połowę pracujących. Podczas pandemii zdecydowanie wzrosła absencja w pracy, a także odsetek osób pracujących z domu, w tym również zdalnie, co szczególnie widoczne było w przypadku kobiet.

Publikacja stanowi rozdział w monografii pt. "Współczesne problemy gospodarcze - gospodarki w czasach kryzysu" zredagowanej przez dr Annę Stępniak-Kucharską oraz dr hab. inż. Marlena Piekut, prof. PW. Monografię w formie cyfrowej można pobrać bezpłatnie ze strony Fili Politechniki Warszawskiej w Płocku.


Redakcja: mgr Anna Rutkowska