Z czego wynika zróżnicowanie sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy w Polsce? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć dr hab. Leszek Kucharski, prof. UŁ oraz mgr Anna Rutkowska, którzy na łamach miesięcznika "Wiadomości Statystyczne. The Polish Statistician" opublikowali własnie artukuł pt. "Sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce w porównaniu z sytuacją mężczyzn". Celem artykułu były przedstawienie oraz ocena sytuacji przedstawicieli obu płci na rynku pracy w latach 2010-2018, a także wskazanie czynników, które ją determinują.
Okazuje się, że pomimo tego iż w badanym okresie wskaźnik zatrudnienia wskazywał tendencję wzrostową, to we wszystkich wyodrebionych przekrojach jego wartości dla mężczyzn przewyższały te dla kobiet. Dodatkowo pomimo zmniejszania się różnic między wartosciami stóp bezrobocia obu płci, nadal to kobiety były zagrożone bezrobociem w większym stopniu niż mężczyżni. Największe prawdopodobieństwo utraty pracy i odpływu do bezrobocia istniało w przypadku kobiet w wieku 15–24 lat oraz 25–34 lat, a najmniejsze – w przypadku kobiet z wykształceniem wyższym.
Autorzy podkreślili również koniecznośc wydłużenia aktywności zawodowej osób w wieku 55 lat i więcej oraz istotną rolę poziomu wykształcenia w zmniejszaniu ryzyka utraty pracy i przepływu do bezrobocia lub bierności zawodowej, zwłaszcza wśród kobiet.
Dostęp do artykułu można uzyskać na stronie wydawcy.
Redakcja: mgr Anna Rutkowska