Prof. Łukasz Arendt kierownikiem projektu IDUB o wspomaganiu rynku pracy poprzez praktyczne opracowania naukowe

Dr hab. Łukasz Arendt, prof. UŁ będzie kierował projektem pt. " Wspomaganie funkcjonowania polskiego rynku pracy poprzez aktywne promowanie dedykowanych, praktycznych opracowań naukowo-badawczych – Centrum Analiz Rynku Pracy (CARP)". Projekt ten zrealizuje wraz ze współpracownikami z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego dzięki finansowaniu przyznanemu w ramach uniwersyteckiego konkursu IDUB „Wpływ nauki na społeczeństwo”.

Opis projektu

Celem projektu jest utworzenie Centrum Analiz Rynku Pracy (CARP), w ramach którego będzie realizowane inicjowanie, organizowanie i koordynowanie różnych form aktywności naukowej w zakresie interdyscyplinarnych badań nad rynkiem pracy, współpraca z innymi uczelniami, instytucjami naukowymi, administracją publiczną, przedstawicielami biznesu, organizacjami pozarządowymi

Planowane działania projektowe

1. Utworzenie Centrum Analiz Rynku Pracy;

2. Dwa spotkania promocyjne z głównymi interesariuszami, mające na celu przedstawienie wyników analiz a także nawiązanie współpracy z poszczególnymi instytucjami;

3. Przeprowadzenie konsultacji z wiodącym ośrodkiem europejskim w zakresie prognozowania popytu na pracę, który równocześnie jest Członkiem UNIC.

Podstawowym sposobem upowszechniania wyników badań będą publikacje naukowe i wystąpienia konferencyjne. Członkowie Centrum są autorami rozlicznych publikacji, zarówno w wysoko punktowanych czasopismach krajowych i zagranicznych jak i książkowych. Wyniki badań będą również upowszechniane za pośrednictwem mediów. W przypadku badań nad rynkiem pracy wykorzystanie tych kanałów ma szczególne znaczenie praktyczne. W tym kontekście dużego znaczenia nabiera udział członków Centrum w roli ekspertów w debatach z udziałem młodzieży szkolnej.

Wyniki badań dedykowane są instytucjom rynku pracy, pracodawcom, szkołom, ekspertom do prowadzenia analiz rynku. Tego typu wyniki badań prognostycznych mają duże znaczenie w projektowaniu polityki rynku pracy, ze względu na możliwość harmonizowania systemu kształcenia z potrzebami rynku pracy.

• Okres realizacji: 01.2024 - 12.202
  • Źródło finansowania: Uniwersytet Łódzki (konkurs IDUB „Wpływ nauki na społeczeństwo”)
  • Budżet: 20 000,00 PLN

Zespół projektowy